Етапи розробки веб-сайту

Етапи розробки веб-сайту

Веб-розробка – процес створення веб-сайту або веб-додатки. Основними етапами процесу є веб-дизайн, верстка сторінок, програмування для веб на стороні клієнта і сервера, а також конфігурація веб-сервера.


На сьогоднішній день існують кілька етапів розробки веб-сайту:

 • Проектування сайту або веб-додатки (збір і аналіз вимог, розробка технічного завдання, проектування інтерфейсів);
 • Розробка креативної концепції сайту;
 • Створення дизайн-концепції сайту;
 • Створення макетів сторінок;
 • Створення мультимедіа і FLASH-елементів;
 • Верстка сторінок і шаблонів;
 • Програмування (розробка функціональних інструментів) або інтеграція в систему управління вмістом (CMS);
 • Оптимізація і розміщення [уточнити] матеріалів сайту;
 • Тестування і внесення коригувань;
 • Відкриття проекту на публічній майданчику;
 • Обслуговування працюючого сайту або його програмної основи.
 • Залежно від поточного завдання, якісь з етапів можуть бути відсутніми, або бути тісно пов’язані один з одним.

Створення технічного завдання

Складанням технічного завдання для фахівців займається менеджер проекту. Робота з замовником починається з заповнення брифу, в якому замовник викладає свої побажання щодо візуального представлення і структури сайту, вказує на помилки в старій версії сайту, наводить приклади сайтів конкурентів. Виходячи з брифа, менеджер складає технічне завдання, враховуючи можливості програмних і дизайнерських засобів. Етап закінчується після затвердження технічного завдання замовником. Важливо відразу зазначити, що етапи проектування веб-сайтів залежать від багатьох факторів, таких як обсяг сайту, функціональність, завдання, які повинен виконувати майбутній ресурс і багато іншого. Однак, є кілька етапів, які в обов’язковому порядку присутні в плануванні будь-якого проекту.

Дизайн основний і типових сторінок сайту

Починається робота зі створення дизайну, зазвичай в графічному редакторі. Дизайнер створює один або кілька варіантів дизайну, відповідно до технічного завдання. При цьому окремо створюється дизайн головної сторінки, і дизайни типових сторінок (наприклад: статті, новини, каталог продукції). Власне «дизайн сторінки» представляє собою графічний файл, листковий малюнок, що складається з найбільш дрібних картинок-шарів елементів загального малюнка.
При цьому дизайнер повинен враховувати обмеження стандартів HTML (не створювати дизайн, який потім не зможе бути реалізований стандартними засобами HTML). Виняток становить Flash-дизайн.
Кількість ескізів і порядок їх надання обмовляється з проект-менеджером. Також менеджер проекту здійснює контроль термінів. У великих веб-студіях в процесі бере участь арт-директор, який контролює якість графіки. Етап також закінчується затвердженням ескізу замовником.

HTML-верстка

Затверджений дизайн передається HTML-верстальщику, який «нарізає» графічну картинку на окремі малюнки, з яких згодом складає HTML-сторінку. В результаті створюється код, який можна переглядати за допомогою браузера. А типові сторінки згодом будуть використовуватися як шаблони.
програмування
Далі готові HTML-файли передають програмісту. Програмування сайту може здійснюватися як «з нуля», так і на основі CMS – системи управління сайтом. Веб-розробники часто називають CMS «движком».
У випадку з CMS треба сказати, що сама «CMS» в деякому сенсі це готовий сайт, що складається з замінних частин. «Програміст» – в даному випадку правильно буде назвати його просто фахівцем по CMS – повинен замінити стандартний шаблон, що поставлявся з CMS, на оригінальний шаблон. Цей оригінальний шаблон він і повинен створити на основі вихідного «веб-дизайну».
При програмуванні сайту фахівця призначаються контрольні точки термінів.

Завершальним етапом розробки сайту є тестування
Процес тестування може включати в себе найрізноманітніші перевірки: вид сторінки зі збільшеними шрифтами, при різних розмірах вікна браузера, при відсутності флеш-плеєра і багато інших. Також – юзабіліті-тестування.
Виявлені помилки відправляються на виправлення до тих пір, поки не будуть усунуті. Терміни контролює менеджер проекту. Також, на цьому етапі залучають до роботи дизайнера, щоб він провів авторський нагляд.

Розміщення сайту в Інтернет

Файли сайту розміщують на сервері провайдера (хостингу) і виробляють потрібні налаштування. На цьому етапі сайт поки закритий для відвідувачів.
Наповнення контентом і публікація
Сайт наповнюють контентом – текстами, зображеннями, файлами для скачування і т. Д. Іноді тексти складаються фахівцем студії, іноді контентом займається відповідальна особа з боку замовника. Це вирішується на етапі складання технічного завдання. У разі якщо контент складається представником студії, то це відбувається і затверджується паралельно з іншими етапами проекту.
Внутрішня SEO-оптимізація
Пов’язана з деякими змінами самого сайту. SEO-оптимізація починається з визначення семантичного ядра. Тут визначаються такі ключові слова, які дозволять залучити найбільш зацікавлених відвідувачів, за якими виграти конкуренцію простіше. Потім ці слова вносяться на сайт. Тексти, посилання, інші теги адаптуються так, щоб пошукові системи могли їх успішно знаходити ключові слова.

Зовнішня SEO-оптимізація

Зводиться, як правило, до побудови структури вхідних посилань. Це власне і є розкрутка сайту. До розробки сайту зовнішня SEO-оптимізація не має відношення. SEO-оптимізація класифікується на «білу» і «чорну» (таку, після якої сайт за два тижні потрапляє в топ, а потім в бан пошукових систем). Справжня, «біла» SEO-оптимізація, це трудомісткий і тривалий процес, вартість якого може в кілька разів перевищувати витрати на створення сайту.
Здача проекту
Замовник або його довірена особа переглядають готовий проект і в разі, якщо все влаштовує, то підписують документи про здачу проекту.
Також, на цьому етапі проводиться навчання представника замовника навичкам роботи в адміністративній зоні сайту.